משלבים בין טכנולוגיה וקהילה

מעבדת הפאבלאב שהקים בית הספר לעיצוב וחדשנות מנגישה את העשייה הדיגיטלית לקהל הרחב תוך חיזוק הקשר של הסטודנטים לעולם הטכנולוגי
בית הספר לעיצוב פרויקט פאבלאב
פרופ' יעקובי וולק: "העשייה במסגרת הפאבלאב מקרינה על כולם, על האוכלוסיות שמושפעות ועושות בה שימוש, על הסטודנטים שהעשייה תורמת להם בהיבט האישי והמקצועי, ועל תרבות המייקרים בארץ – היא מחזקת את התרבות של העשייה על פני תרבות הצריכה"
גופים אקדמיים רבים מבינים את הצורך בשילוב בין העשייה האקדמית לעשייה הקהילתית, ופועלים במגוון צורות על מנת להפוך את הקשר הזה לאפקטיבי עבור שני הצדדים.
בבית הספר לעיצוב של המסלול האקדמי המכללה למינהל, מיישמים את החיבור הזה בצורה חדשנית ומרתקת. לפני כ-4 שנים הקים בית הספר, בלב שכונת ג'סי כהן שבחולון, את מעבדת הפאבלאב (FabLab) הייחודית. מעבדה זו, הראשונה מסוגה בארץ, היא חלק מרשת מעבדות בינלאומית שיסודה ב- MIT והיא יוזמה משותפת של  בית הספר לעיצוב בשיתוף עם המרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית של עיריית חולון.
 
מי שיזמה את המהלך והובילה אותו, פרופ׳ כרמלה יעקובי וולק, דקאן בית הספר לעיצוב וראש תכנית תואר שני עיצוב יזמות חדשנות, מציינת כי הרעיון להקים את המעבדה נולד מצורך לשלב בין שתי אג'נדות עיקריות. "כשנכנסתי לתפקיד היו שני נושאים עיקריים שרציתי להביא ללימודים ולעשייה. הראשון היה סדר יום חברתי. היה לי חשוב לשנות את תכנית הלימודים כך שהיא תכלול קורסים ופעילויות שונות לטובת הקהילה, לטובת שיפור חייהם של אנשים מוחלשים. הנושא השני היה חיזוק כל החיבור לעולם הטכנולוגי. זה הגיע מהתפיסה כי הבנה טכנולוגית וגישה לכלים הטכנולוגים המתקדמים ביותר הם חלק הסט הכלים שכל סטודנט צריך לרכוש כיום".
 
[summary]פרופ' יעקובי וולק מציינת כי במהלך השנה הראשונה שלה בתפקיד, 2009, היא יצאה עם קבוצת סטודנטים להתנסות לימודית בברצלונה, ושם נחשפה לראשונה למעבדת פאבלאב. "ראיתי מודל שמחבר את שני התחומים האלו של טכנולוגיה ועשייה חברתית והחלטתי להביא את זה גם לישראל".
עם חזרתה לארץ הפגישה פרופ' יעקובי וולק בין נציגים מאותה מעבדת פאבלאב עם מנכ"לית עיריית חולון שאימצה בהתלהבות את הרעיון, ובהמשך הוקמה המעבדה הראשונה העיר. כיום פועלות מעבדות פאבלאב נוספות בחיפה, ירושלים וסחנין. 
 
להגביר את המודעות לצרכנות נבונה
רויטל נדיב, מנהלת הפאבלאב, מעצבת אופנה ומרצה בבית הספר לעיצוב, מסבירה כי המעבדה כוללת כלים מתקדמים לייצור דיגיטלי ובמסגרתה נערכים קורסים שונים ופרויקטים של בית הספר לעיצוב בהם עושים שימוש בכל הכלים האלו, אך היא גם פתוחה לקהל הרחב ולחברות עסקיות, כאשר הסטודנטים והבוגרים משמשים בה כמדריכים. 
 
"בנינו תכניות חשיפה לכל מיני קהלים בהתאם לגיל, לרמת הידע ולתקציב. המטרה שלנו היא להרחיב את קהילת המשתמשים בכלים הדיגיטליים ולהגביר מודעות גם לצרכנות נבונה, ולאחריות חברתית וקהילתית", אומרת נדיב.
כחלק מהעקרונות של צרכנות נבונה, הידע הנצבר במעבדות הפאבלאב מיועד לשיתוף. במסגרת זו, הסטודנטים יכולים להיעזר בידע שנצבר במעבדות פאבלאב אחרות ברחבי העולם, ולהיעזר בפרויקטים שנעשו בהם לצרכי למידה ועשייה. התפיסה הקהילתית-שיתופית הזו באה לידי ביטוי גם בפן נוסף - כחלק מהתפיסה של המעבדה והערכים החברתיים המנחים את ביה"ס לעיצוב היא מוקמה בלב שכונת ג'סי כהן שבחולון, על מנת שתהיה נגישה גם לאוכלוסייה שביום יום פחות נחשפת לסוג הכלים והעבודה הזו. 
 
"העשייה במסגרת המעבדה מוכיחה שטכנולוגיה מעצימה אנשים והיא יכולה להתממש להמון סוגי עשייה. מבחינת הסטודנטים שלנו הפעילות במעבדה היא הופכת את מה שהם לומדים לברור יותר, למעשי", מציינת פרופ' יעקובי וולק "העשייה במסגרת הפאבלאב מקרינה על כולם, על האוכלוסיות שמושפעות ועושות בה שימוש, על הסטודנטים שהעשייה תורמת להם בהיבט האישי והמקצועי, ועל תרבות המייקרים בארץ – היא מחזקת את התרבות של העשייה על פני תרבות הצריכה".
 
 
 

לפגישת ייעוץ חינם

לפגישת ייעוץ חינם

לפגישת ייעוץ חינם

השאר פרטים וקבל 40% הנחה בדמי רישום