דלג לתפריט ראשי דלג לתוכן העמוד דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
לרישום ומידע נוסף השאירו פרטים

data science - תואר ראשון במדע הנתונים

לימודי מדע הנתונים לתואר ראשון .B.Sc

התכנית לתואר ראשון בלימודי מדע הנתונים Data Science -הינה תכנית ייחודית וחדשנית המציעה לימודי תואר ראשון בתחום מדע הנתונים ובינה מלאכותית (AI).

תחום זה הוא אחד התחומים המבוקשים ביותר בתעשייה כיום, עם קצב גדילה עצום של מאות משרות חדשות בכל שנה ומחסור משמעותי במדעני נתונים אקדמאיים שיאיישו אותן; לפיכך, בוגרים ראשוניים של התכנית, ללא ניסיון, ישתכרו בשכר התחלתי מהגבוהים במשק.

 

הסטודנטים והסטודנטיות בתוכנית יכירו אלגוריתמים מתוחכמים וכלים סטטיסטיים, מתמטיים וחישוביים, ויישמו הפעלה שלהם על מאגרי נתונים לשם הסקת מסקנות ותובנות.
בנוסף, הסטודנטים והסטודנטיות יתמחו בתחומיי למידת מכונה (Machine Learning) למידה עמוקה (Deep Learning) ובינה מלאכותית (AI). הלימודים כוללים התנסות מעשית, במסגרתה מיישמים הסטודנטים והסטודנטיות את הידע והמיומנויות שצברו, תוך התנסות גם בעבודת צוות והתממשקות עם חוקרים מובילים מתחומי ידע שונים.

 

תכנית הלימודים נבנתה בהתייעצות עם המובילות בעמק הסיליקון: UC Berkeley ואוניברסיטת Stanford ומתבססת על מודל Berkeley המתעדכן על פי צרכי האקדמיה והתעשייה המשתנים.

 

מנוע צמיחה עצום: לימודי Data Science

תחום מדע הנתונים (Data Science) הוא נדבך מרכזי בתחומי הליבה הטכנולוגיים- מדעיים של המאה ה-21, ונמצא בצמיחה עצומה. מדע הנתונים הוא מדע העוסק בכל מחזור החיים של נתונים: התכנון, האיסוף, המיצוי, הניתוח והסקת מסקנות ותובנות.
זהו עולם שלם בפני עצמו שמטרתו לאתר מגמות, דפוסים ותבניות במאגרי מידע גדולים מאד, במטרה לחזות עתיד ולספק כלים לקבלת החלטות אשר ישפיעו על כל התחומים בחיינו:שירותי בריאות, ממשל, פיננסים, ניהול עסקי, שיווק, אנרגיה וייצור מוצרים חדשניים.

 

מה לומדים בתואר במדע הנתונים?

תכנית הלימודים מאופיינת במינון ובשילוב מדויק של מקצועות ספציפיים מתורת האינפורמציה, סטטיסטיקה, מתמטיקה ומדעי המחשב הנדרשים ממדעני נתונים.
היא נלמדת במסגרת תואר ייעודי בתחום במשך שלוש שנים (ולא כחלק או התמחות במסגרת לימודי תואר ראשון אחר). הידע הנרכש בתכנית מיושם באופן מעשי במגוון תחומים, ביניהם: הדמיה רפואית, בלשנות חישובית, אפידמיולוגיה או תבניות התנהגות במערכות ממוחשבות.

 

בוגרי התכנית יוכשרו הן בפן המעשי והן בפן התאורטי כמדעני נתונים (Data Scientist) הודות לידע, ליכולות ולמיומנויות בתחומים הבאים:

 

 • חשיבה סטטיסטית בסביבה רבת נתונים
 • חשיבה חישובית/תכנותית/אלגוריתמית
 • חשיבה מתמטית
 • יכולת אינטגרציה רלבנטית בין מדעי המחשב, סטטיסטיקה ומתמטיקה
 • יכולת לעבוד בעבודת צוות ובפרט עם חוקרים מתחומי ידע שונים
 • בקיאות בבעיות האתיות, צנעת הפרט והאבטחה

 

קידמה טכנולוגית

במהלך התואר הסטודנטיות והסטודנטים יתנסו לעומק בטכנולוגיות שונות של ניתוח נתונים, למידה חישובית וכריית נתונים, וילמדו כיצד שימוש בטכנולוגיות הללו מסייע לתחומי ידע אחרים. הסטודנטיות והסטודנטים נהנים מכיתות המצוידות במיטב הטכנולוגיות המאפשרות למידה בצוותים, למידה עם עמיתים בחו"ל, פתרון בעיות וניהול פרויקטים. בנוסף, הם משתתפים בכנסים שמקיימת הפקולטה למדעי המחשב מדי שנה בתחום ה- AI בשיתוף חברות מובילות במשק.

 

תואר שפותח דלתות

הביקוש למדעני נתונים גבוה מאוד. לאור התפתחות טכנולוגיות כדוגמת ChatGPT בתחום הביקוש אף עלה בשנים האחרונות. בוגרות ובוגרי התוכנית יכולים להשתלב בתפקידים שונים בשכר התחלתי גבוה. בין השאר כמדעני נתונים בחברות היי-טק, בחברות בתחום שירותי הבריאות, בגופים ממשלתיים, בגופים בתחום הפיננסים, בחברות העוסקות בתחום האנרגיה ועוד.

תנאי קבלה

קבלה אוטומטית

קבלה על תנאי

מסלול בגרות: ממוצע בגרות משוקלל מציון 85 ומעלה, ציון 70 ומעלה ב-5 יח''ל במתמטיקה או 80 ומעלה ב-4 יח''ל במתמטיקה ומעבר מבדק פנימי. מועמדים שאינם עומדים בתנאי הקבלה האוטומטית מוזמנים להגיש את מועמדותם ולפנות לצוות מרכז הרישום לצורך בדיקת אפיקי הקבלה על תנאי.
מסלול בגרות ופסיכומטרי: עמידה בציון המשוקלל (בגרות ופסיכומטרי) הנדרש במוסד ומעבר מבדק פנימי (פטור ממבדק פנימי יינתן למועמדים עם פסיכומטרי 600 ומעלה, עם ציון כמותי 120 ומעלה). * מועמדים שאינם עומדים בתנאים שלעיל יכולים להירשם למסלול המכינה (בכפוף לעמידה בתנאי הקבלה למכינות).

 

*קבלה בתנאים מקלים – מתווה חרבות ברזל: לפרטים נוספים לחצו כאן>>

ייחודיות התוכנית

זהו התחום מבוקש ביותר בתעשייה; הביקוש עולה בקצב מואץ, ובגין חוסר משווע למדעני נתונים, השכר ההתחלתי בתחום זה הוא מהגבוהים במשק
הלימודים מתקיימים בקמפוס המכללה ומאופיינים בחיים סטודנטיאליים עשירים ומהנים
התוכנית מקנה ידע בינתחומי המאפשר התמקצעות בתחומי מחקר שונים, כמו: בלשנות חישובית, הדמיה רפואה, אפידמיולוגיה, והתנהגות במערכות ממוחשבות
התוכנית שלנו נבנתה בהתייעצות עם המובילות בעמק הסיליקון: אוניברסיטת STANFORD ואוניברסיטת BERKELEY והיא מושתתת על מודל BERKELEY שמתעדכן באופן שוטף על פי צרכי התעשייה והאקדמיה
התכנית מאופיינת במינון ובשילוב מדויק של מקצועות ספציפיים מתחומי הסטטיסטיקה, המתמטיקה ומדעי המחשב הנדרשים ממדען נתונים

AI בתואר ראשון במדע הנתונים

 • תואר ראשון במדע הנתונים

  במהלך התואר תלמדו קורסים כגון: מבוא לאופטימיזציה, ניתוח נתונים, למידה חישובית וכריית נתונים, יישום בהדמיה רפואית ועוד. תלמדו כיצד שימוש בטכנולוגיות הללו מסייע לתחומי ידע אחרים המאפשרים התמחות ביישומי הכלים של מדע הנתונים לתחומי מחקר שונים, כגון: בלשנות חישובית, הדמיה רפואית, אפידמיולוגיה, תבניות התנהגות במערכות ממוחשבות. כל זאת בשיתוף גורמי תעשייה ומכוני מחקר כגון המחלקה למחקרים אפידמיולוגים של שירותי בריאות, ביה"ח שמיר. בנוסף, תוזמנו להשתתף בכנסים שמקיימת הפקולטה למדעי המחשב מידי שנה בתחום ה- AI בשיתוף חברות מובילות במשק.
 • כיתה חכמה

  בקרוב! כיתה חכמה המצוידת במיטב הטכנולוגיות המאפשרות יישום של שיטות למידה מותאמות לדור הדיגיטלי כגון: למידה בצוותים, למידה עם עמיתים בחו"ל, פתרון בעיות וניהול פרויקטים.
 • מרכז סימולציות

  בקרוב! מרכז סימולציות המבוסס על משחקי תפקידים המתרחשים בחדרים ייעודיים המתועדים בטכנולוגיית הקלטה וצילום מזוויות שונות, ומשודרים לכיתות הלימוד לצורך תחקור וניתוח אירועי אמת באמצעות מודלים המיועדים לאימון סימולטיבי.

שאלות ותשובות

תחום זה הוא אחד התחומים המבוקשים ביותר בתעשייה כיום, עם קצב גדילה עצום של מאות משרות חדשות בכל שנה ומחסור משמעותי במדעני נתונים אשר יאיישו אותן.
לפיכך, בוגרים ראשוניים של התכנית, ללא ניסיון, ישתכרו בשכר התחלתי מהגבוהים במשק.

בוגרים ראשוניים של התכנית, ללא ניסיון, ישתכרו בשכר התחלתי מהגבוהים במשק.

כמות הנתונים הדיגיטליים הקיימים צומחת בקצב מהיר,היא מוכפלת כל שנתיים ומשנה את אורח חיינו.
ההערכה היא כי כבר בימינו אלו נוצרים בכל שנייה כ- 1.5 מגה-בייט של מידע חדש עבור כל בן אנוש בכדור הארץ.
מצבור נתונים אלו יתעצם באופן אדיר במהלך השנים הבאות.
כיום אין כמעט בנמצא בעלי ידע ומיומנויות מעמיקים וממוקדים במדע הנתונים; ידע ומיומנויות המבוססים על דידקטיקה סדורה ומעמיקה מהבסיס (תואר ראשון) ואשר איננה מבוססת על "טלאים" של תחומי ידע נושקים. המחסור בבעלי תואר ראשון מסוג זה קיים בכל ענפי התעשייה והוא משמעותי ביותר.
הביקוש להם ילך ויתעצם בעשור הקרוב.

מה ההבדל בין מדע הנתונים למדעי המחשב?

מדעי המחשב הוא תחום המתמקד בבנייה ובפיתוח תוכנות ואפליקציות לשם פתרון בעיות יום-יומיות. התואר יעניק לכם יכולות לפיתוח טכנולוגיות ומוצרים חדשניים מבוססי תוכנה
מדע הנתונים עוסק בתחקור מאגרים עתירי נתונים לשם הפקת תובנות וקבלת החלטות אסטרטגיות כגון: ניתוח התנהגות לקוחות, חיזוי התנהגות מניות, חיזוי מחירי מוצרים ותובנות מנתונים מרשתות חברתיות

פעילויות העשרה עבור סטודנטים בלימודי מדעי המחשב

 • כנס Generative AI

  בכנס מדע הנתונים השנתי של הפקולטה למדעי המחשב התכנסו מובילי תחום הבינה המלאכותית בארץ ובעולם. השנה הכנס התקיים בסימן Generative AI ועסק באתגרים ובחידושים בתחום הבינה המלאכותית והשפעתם על חיינו.
 • סיורים בחברות מובילות

  סיור בחברת TEAM8- בשיתוף המרכז לפיתוח קריירה,
  סטודנטים ממדעי המחשב ומדע הנתונים יצאו לסיור בחברת קרן הון סיכון TEAM8. במסגרת הביקור בחברה הם נחשפו לשלוש הרצאות שעסקו בעולמות הפינטק, דאטה סיינס וסייבר. הפעילות הייתה מעניינת ומעוררת השראה בקרב הסטודנטים, וכן אפשרה להם היכרות עם אנשים בכירים בתחום, תוך חשיפה לשיח מקצועי על קריירה אתגרים, ותפקידים מגוונים.
 • תכנית מצטיינים

  תכנית אליה מגיעים הסטודנטים הטובים ביותר, אשר במשך שנתיים (החל משנה ב') מבצעים מחקר יחד עם חוקרים מהפקולטה ומגיעים לפרסום מאמר אקדמי בכנס אקדמי בינלאומי.
 • פיתוח קריירה

  הכשרת הסטודנטים לקראת היציאה לשוק העבודה: נכיר ונלמד כלים לבניית קורות חיים, התמודדות עם ראיונות עבודה, היכרות מעמיקה עם שוק העבודה מפי גורמים בכירים בתעשייה, בדרך להתוויית מסלול הקריירה האישי של הסטודנט.
  מסלול Internship - התמחות בחברות המובילות בתעשייה בשיתוף הפקולטה והמרכז לפיתוח קריירה.
 • תחרויות ושיתופי פעולה חיצוניים

  במהלך הלימודים תינתנה לסטודנטים מספר הזדמנויות להשתתף בתחרויות חיצוניות ובינלאומיות של חברות מובילות בשוק. הפקולטה למדעי המחשב מנגישה לסטודנטים את הפרקטיקה ומביאה אותה לאקדמיה, בשפע של הזדמנויות לקראת תעסוקה בשוק ההייטק. לאחרונה השתתפו הסטודנטים בהאקתונים בינלאומיים שהתקיימו בסין, גרמניה ועוד.
 • סדנאות, תגבורים ומערך חונכים

  סטודנטים לשנה א' מקבלים תמיכה וליווי בקורסי מתמטיקה ותכנות, ואף זוכים לליווי וחניכה מסטודנטים שנה ג' העוזרים להם בקליטה והסתגלות למערכת האקדמית.

כל המידע שצריך לדעת על תואר במדע הנתונים

כניסה לבלוג