דלג לתפריט ראשי דלג לתוכן העמוד דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
לרישום ומידע נוסף השאירו פרטים

אודות המרכז

המרכז לאתיקה ואחריות מקצועית של עורכי-דין ע"ש דייויד וינר ז"ל הוקם בפקולטה למשפטים של המסלול האקדמי בשנת 2009. המרכז הוקם לאור הצורך במרכז אקדמי אשר יוביל את החשיבה, המחקר, ההוראה והתוויית מדיניות בתחום האתיקה של עורכי דין (legal ethics) והאחריות המקצועית שלהם (professional responsibility).

מטרותיו העיקריות של המרכז הן: פיתוח המחקר התיאורטי והיישומי בתחום האתיקה והאחריות המקצועית של עורכי הדין; פיתוח והרחבת ההוראה של תחום המשפטים בישראל; השפעה ועיצוב הפרקטיקה הקיימת של מקצוע עריכת הדין בישראל; והנצחת שמו ומורשתו של ד"ר דייויד וינר.

המספר הגבוה של עורכי הדין בישראל (השיעור הגבוה בעולם) בשילוב עם תפקידם המרכזי של עורכי הדין בשמירה על שלטון החוק וערכי הדמוקרטיה הופך את העיסוק בשאלות האתיקה והאחריות המקצועית של עורכי הדין לדיון חברתי חשוב הרלוונטי לא רק לעוסקים בתחום אלא גם לכלל הציבור. מתוך ראיה רחבה זו, שואף המרכז להגביר את השיח הציבורי והמחקרי בנושאים של אתיקה ואחריות מקצועית של עורכי דין ותפקידם של עורכי הדין בדמוקרטיה.

ייחוד נוסף של המרכז נעוץ בעובדה שחבריו הם המרצים לאתיקה מקצועית בכל בתי הספר והפקולטות למשפטים בישראל (המשתייכים כולם לפורום המרצים לאתיקה מקצועית). מבחינה זו, המרכז, היושב בפקולטה למשפטים של המסלול האקדמי המכללה למינהל, משותף לכל בתי הספר והפקולטות למשפטים בישראל.

המרכז עוסק בפיתוח הוראת תחום האתיקה בכל בתי הספר והפקולטות למשפטים בישראל. בין שלל פעילויות המרכז נכללות גם השתלמויות תקופתיות של פורום המרצים לאתיקה מקצועית, פיתוח חומרי הוראה של הקורס באתיקה מקצועית ופיתוח קורסי בחירה וסמינריונים נוספים בתחום. הכול מתוך מטרה להעמיק את לימודי האתיקה של הסטודנטים למשפטים בישראל.

בגלל אופייה של המטריה – הנלמדת במוסד אקדמי תוך הכשרתם של עורכי דין העתידים להצטרף אל שורות המקצוע, יש חשיבות לכך שהמרכז ישמש נקודת מפגש בין האקדמיה לפרקטיקה. בין שלל פעילויות המרכז יכללו גם ימי עיון וסדנאות לציבור עורכי הדין הפעילים.

תכניתו השנתית של המרכז כוללת מפגשים, הרצאות, כנסים וימי עיון בנושאים של אתיקה ואחריות מקצועית המיועדים לקהילה האקדמית העוסקת בתחום, לפרופסיה של עורכי הדין ולציבור הרחב.

המרכז נקרא על שמו של עו"ד ד"ר דייויד וינר ז"ל, שתחום האתיקה המקצועית של עורכי דין היה יקר ללבו. עד למותו הטראגי לימד דייויד ז"ל את הקורס באתיקה מקצועית בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן והיה חבר פורום המרצים לאתיקה מקצועית. דייויד ז"ל מהווה את המופת לעורכי דין שהמרכז מעוניין לקדם – עורך דין הפועל מתוך תחושה חברתית עמוקה ומתוך תובנה אתית.

בראש המרכז עומדת ד"ר לימור זר-גוטמן, אחת משלוש מייסדות המרכז, מייסדת פורום המרצים לאתיקה מקצועית ומרצה בכירה בפקולטה למשפטים של המסלול האקדמי המכללה למנהל. ד"ר זר- גוטמן מתמחה בתחום האתיקה והאחריות המקצועית של עורכי דין.

עו"ד ד"ר דויד וינר ז"ל

דיויד היה אדם כריזמטי בעל יושר פנימי שידע להקרין זאת על הסובבים אותו. הוא היה מורה מעולה שיצר קשר אישי עם תלמידיו וידע להסביר נושאים מורכבים בצורה פשוטה ומובנת שלוותה תמיד בדוגמאות מנסיונו האישי בשטח. דיויד היה בעל חוש הומור ויכולת מיוחדת להקשיב לזולת ולגלות את צדדיו השונים של כל נושא ונושא. חיפוש האמת והצדק היו בעבורו דרך חיים ושליחות אותה היטיב לבצע עד שקופד פתיל חייו.

צוות המרכז

בראש המרכז עומדת ד"ר לימור זר-גוטמן. ד"ר זר-גוטמן ייסדה את המרכז יחד עם ד"ר נטע זיו וד"ר אניטה וינר (אימו של עו"ד ד"ר דיויד וינר ז"ל). למרכז חברי ועד מנהל, חברי ועד אקדמי, חברי המרכז, ידידים ומתנדבים.

אירועי המרכז לאתיקה ואחריות מקצועית

המרכז לאתיקה ואחריות מקצועית מקיים מדי שנה אירועים והשתלמויות.