דלג לתפריט ראשי דלג לתוכן העמוד דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
לרישום ומידע נוסף השאירו פרטים

לייעץ לגופים מובילים במשק

סדנת הפרקטיקום במסגרת תכנית התואר השני בכלכלה יישומית מאפשרת לסטודנטים לחקור סוגיות כלכליות מורכבות עבור גופים גדולים במגזר הציבורי והפרטי

בחינת פתרונות תחבורה חליפיים לעובדי המדינה וגיבוש מודל לתגמול בכירים - הם רק חלק מהנושאים עבורם נדרשו סטודנטים בתכנית התואר השני בכלכלה יישומית לגבש המלצות.

תכנית התואר השני בכלכלה יישומית של המכללה למינהל מכשירה כלכלנים בתחומים יישומיים. במסגרתה, נחשפים הסטודנטים למודלים כמותיים לחיזוי התנהגות והערכת מדיניות, לעבודה עם בסיסי נתונים גדולים, ומעמיקים את ההיכרות עם המשק הישראלי והמשקים הגלובליים.

כחלק מתכנית זו מתנסים הסטודנטים בעבודה מעשית במסגרת סדנת הפרקטיקום. סדנה זו, אותה מנחה ד"ר איתמר שבתאי, דיקן בית הספר לכלכלה של המכללה, היא הקורס האחרון של התואר. מטרת הפרקטיקום לאפשר לסטודנטים להתנסות בעבודה ייעוצית מעשית. במסגרת הפרקטיקום חוברים הסטודנטים למגוון רחב של גופים ומיישמים תיאוריות, שיטות עבודה, כלי ניתוח ומודלים אותם למדו במהלך התואר.

בתחילת הפרקטיקום מציגים הגופים בעיות כלכליות עמן הם מתמודדים בפני הסטודנטים, והסטודנטים במהלך הסמסטר כולו מבצעים תהליך של חקירה ולמידה שבסופו הם מגבשים פתרון אותו הם מציגים בפני הארגון. חלק מהארגונים הם גופים אותם מגייס בית הספר במסגרת שיתופי הפעולה הרבים שהוא מקיים, וחלק מהארגונים הם גופים בהם עובדים הסטודנטים עצמם, כאשר הסטודנטים מציפים דילמות העולות במסגרת העבודה שלהם, ופועלים במהלך הסדנה למציאת פתרון עבורן.

התמודדות עם בעיה כלכלית אמיתית

כך לדוגמה, עבור מנהל הרכב בחשב הכללי, משרד האוצר, גיבשו הסטודנטים במהלך הפרקטיקום פתרונות תחבורה חלופיים עבור עובדי המדינה. עבור רשות החברות התבקשו הסטודנטים לגבש מודל לתגמול בכירים, עבור מטה ישראל דיגיטלית הם התבקשו לבחון את התקצוב בעולם הסיעוד, ועבור רשות שוק ההון לגבש מודלים לייעוץ פנסיוני אובייקטיבי.

"לאור הסמסטר הסטודנטים חוקרים את הבעיה, מאפיינים ומגדירים אותה, ומנסים למצוא לה פתרון על ידי כך שהם אוספים נתונים רלוונטיים ומפעילים מודלים שלמדו במהלך התואר", מציין ד"ר שבתאי, "בסיום הפרקטיקום הם מציגים לארגון את הפתרון אותו גיבשו".

לאורך הפרקטיקום כולו זוכים הסטודנטים לליווי צמוד של מלווים מהארגון עבורו הם מבצעים את עבודות הייעוץ, של מנחה הסדנה, ד"ר שבתאי והמתרגלת ירדן בובליל, כלכלנית במנהל הרכש.

"הקורס מאפשר לסטודנטים ליישם את הכלים והתיאוריות שקיבלו במהלך התואר, על בעיה כלכלית אמיתית. הוא חלק בלתי נפרד מההכשרה שמכינה אותם לתפקידים של יועצים כלכליים", מסכם ד"ר שבתאי.