המרכז למשפט שיתופי וטיפולי

בית הספר למשפטים
 • אודות

  המרכז למשפט שיתופי וטיפולי (Non-adversarial and Therapeutic Justice Center) הוקם בשנת 2015 בבית הספר למשפטים ע"ש שטריקס, המסלול האקדמי המכללה למינהל.
  המרכז שואף להיות מרכז אקדמי מוביל שיעסוק בפיתוח מחקר תיאורטי בתחום המשפט השיתופי והטיפולי, יקדם שיח ציבורי בנושא ויסייע בעיצוב פרקטיקה נוהגת לנוטלים חלק בהליכים שיתופיים. 

  משפט שיתופי הוא משפט הנוקט בגישה נון-אדברסרית שעניינה עיסוק בצרכים ואינטרסים של צדדים למחלוקת, וחתירה להשגת פתרון מוסכם העונה על מירב האינטרסים של שני הצדדים. 

  משפט טיפולי הוא משפט הנוקט בגישה שיתופית מתוך מטרה להשיא תוצאות מאחות, בונות ומשקמות ועניינו רווחתו הפסיכולוגית של צד לסכסוך ועיצוב התנהגותו העתידית. 

  התפתחותו של משפט שיתופי וטיפולי מהווה כיום מגמה בולטת במשפט הנוהג בארצות הברית וארצות נוספות כאוסטרליה וקנדה.

  מגמה זו באה לידי ביטוי, בין היתר, בהקמתם של בתי משפט מיוחדים המכונים "בתי משפט פותרי בעיות" (Problem Solving Courts), וכן בפיתוחם של מגוון הליכים לניהול סכסוכים הנוקטים  בגישה שיתופית לניהול סכסוכים והטמעתם במערכות בתי המשפט. 

  משפט שיתופי נוהג באופן מובהק במשפט הישראלי ומשפט טיפולי נמצא כעת בשלבי התפתחות מואצים. דוגמא לכך היא פתיחתו של מודל בית משפט פותר בעיות, הוא בית המשפט הקהילתי שנפתח בחודש דצמבר 2014 בבאר שבע. דוגמא נוספת היא תכנית המהו"ת (פגישת מידע הכרות ותיאום), הנוהגת במערכת בתי המשפט זה שמונה שנים, ומהווה קדם גישור חובה לסכסוכים אזרחיים בבתי משפט השלום. 

  המרכז, שהינו הראשון מסוגו בארץ, נולד מתוך הכרה בשינויים המתרחשים בעולם ובארץ ומתוך מטרה לשרת את הקהילה האקדמית והמקצועית (שופטים, עורכי דין, מגשרים, מעריכים, עובדים סוציאליים, פסיכולוגיים ובעלי מקצועות נוספים הנוטלים חלק בניהול ההליכים השיתופיים) ולהקנות להן מידע, כלים וערך מוסף בתחומים של משפט שיתופי וטיפולי.  

   

  אודות המרכז למשפט שיתופי וטיפול המכללה למינהל

צוות המרכז

תמיר שאנן | מרצה | המסלול האקדמי המכללה למינהל
ראש מערך תארים כפולים, ראש מערך הצטיינות ומצוינות ומרצה בבית הספר למשפטים ע"ש חיים שטריקס
ד"ר קרני פרלמן המכללה למינהל
ראש המרכז למשפט שיתופי וטיפולי ומרצה בבית הספר למשפטים ע"ש חיים שטריקס
אלאונור ארד מנהלת המרכז למשפט שיתופי וטיפולי
מנהלת המרכז למשפט שיתופי וטיפולי
לימור זר גוטמן | מרצה | המסלול האקדמי המכללה למינהל
ראש המרכז לאתיקה ואחריות מקצועית של עורכי דין ומרצה בבית הספר למשפטים ע"ש חיים שטריקס
הוועד האקדמי
הוועד המנהל