דלג לתפריט ראשי דלג לתוכן העמוד דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
לרישום ומידע נוסף השאירו פרטים

טיפ מהמנטורית - קרן קוגן

קרן קוגן, יועצת ארגונית, מאמנת ניהולית ומנחת קבוצות, מאמינה שכדי להתקדם בקריירה יש להתבונן על פיתוח הקריירה כתהליך למידה מתמשך

קרן קוגן, יועצת ארגונית, מאמנת ניהולית ומנחת קבוצות, היא בוגרת התואר השני ביעוץ ופיתוח ארגוני של המכללה למינהל. את התואר הראשון שלה במדעי החברה, למדה באוניברסיטת בר-אילן, כחלק ממסלול העתודה האקדמית של צה"ל. "לאחריו, התגייסתי לשירות מרתק של 5 שנים בעולמות הלמידה הארגונית. במהלך השירות שלי, נחשפתי ליועצים ומפקדים נפלאים, ועושר רב של עולמות ידע ותוכן שעיצבו את היסודות המקצועיים שלי. החל מאבחון ומיפוי ארגוני, דרך עיצוב, פיתוח והנחיית תהליכי למידה אפקטיביים ועד ייעוץ הדרכתי למפקדים", היא מספרת.

את התואר השני השלימה בשנים האחרונות לשירותה הצבאי. "ומשם המשכתי למסע מרתק בעולמות הלמידה והפיתוח הארגוני בתעשייה", היא אומרת, "עבדתי 7 שנים בתעשייה הפרמצבטית כמנהלת הדרכה ופיתוח ארגוני שם עסקתי בבניית תהליכי למידה, שיפור ושימור של ידע ומיומנויות לשם השגת יעדים עסקיים ושיפור ביצועים. בנוסף, עסקתי בניהול, פיתוח והנחיית סדנאות לפיתוח מנהלים ובניית צוותים ניהוליים".
ב-3 השנים הבאות שילבה קרן בין ייעוץ ארגוני והנחיית קבוצות כיועצת עצמאית לבין ייעוץ פנים ארגוני כחלק מנבחרת היועצים לפיתוח מנהיגות בבית הספר לפיתוח מנהיגות של צה"ל. "זו הייתה עבורי הגשמה של חלום. בתפקיד זה עסקתי בתהליכי גיבוש ופיתוח זהות, הקניית ידע ומיומנויות מנהיגותיות בעבודה עם מפקדים בדרגים שונים".

כיום, העשייה של קרן כעצמאית ממוקדת בעיצוב והנחייה של תהליכי למידה לפיתוח מנהיגות אישית, צוותית וארגונית בארגונים השואפים למקסם את התוצאות העסקיות שלהם באמצעות טיפוח מנהיגות אפקטיבית. "אני עובדת עם מנהלים בייעוץ אישי, מנחה תהליכי בנייה ופיתוח של צוותים ניהוליים, מנחה סדנאות וקורסי ניהול ומייעצת לצוותי משאבי אנוש בבניית תהליכי למידה ופיתוח של מנהלים בארגונים שונים ומגוונים", היא מוסיפה.

למה את כאן?

בכל צומת בתהליך ההתפתחות והדיוק של תחומי העיסוק בנתיב הקריירה שלי, זכיתי לליווי של נשות מקצוע מעולות שהיוו עבורי השראה ומקור ללמידה. אותן נשים יצרו עבורי מרחב מעצים להעמקת המודעות, להתנסות ופיתוח ומיומנויות. הן היו שם עבורי כשסימנתי את היעדים שלי קדימה וליוו אותי בדרך להשגתם. ההשתתפות שלי בתכנית הזו כמנטורית, נולדה מתוך שאיפה להחזיר מעט מהטוב שזכיתי לו דרך ליווי בוגרות בתחילת דרכן במסע הפיתוח של הקריירה שלהן.

מה לדעתך התפקיד שלך כמנטורית?

  • להקשיב הקשבה אמיתית לצרכים, לחוויות, לאתגרים והדילמות של המנטי בדרך להגשמת מטרות הקריירה של/ה.
  • לרתום את הידע והניסיון המקצועי שצברתי כדי לסייע למנטי להרחיב את נקודת המבט שלו/ה לניתוח, הבנה והתמודדות עם האתגרים והדילמות בסביבה העסקית /ארגונית בה הוא/היא פועלים. 
  • להעצים את המנטי באמצעות הרחבת המודעות העצמית. אני מאמינה שהיכולת של המנטי לפעול ממקום של מודעות עמוקה לכוחות, ליכולות ולעוצמות שטמונים בו/ה יחד עם מודעות לאזורים בהם עוד נדרשת התפתחות, היא זו שיכולה להאיץ את ההתקדמות אל עבר המטרה שהגדיר/ה לעצמו/ה. 

ההמלצות של קרן לפיתוח קריירה בעולם משתנה:

  1. להתנסות ולדייק את תחומי העיסוק תוך כדי תנועה - חלק משמעותי מתהליך גיבוש זהות מקצועית כרוך בהתנסות וחיכוך המציאות של כל תפקיד או עיסוק. החוויה שבהתנסות מאפשרת לנו לגלות ולדייק את העוצמות והתשוקות האישיות (וגם את הדברים שאנחנו לא אוהבים או לא טובים בהם). הדיוק הזה הוא שמייצר לכל אדם את נתיב הקריירה הייחודי שלו. לכן, אל תשבו על הגדר או תחכו למשרה המושלמת - צאו, תתנסו, תחוו ותדייקו לעצמכם את תחומי העיסוק תוך כדי תנועה.
  2. התבוננות על פיתוח הקריירה כתהליך למידה מתמשך - כדי להתקדם בקריירה, אני ממליצה לקיים תהליך מתמיד של אבחון עצמי אל מול מטרות הקריירה שהגדרתם לעצמכם (לטווח הארוך ולטווח הקצר). בתהליך זה, עלינו להתבונן על עצמנו בכאן ועכשיו אל מול אותן מטרות, לסמן לעצמנו פערים בידע, מיומנות או התנסות שעלינו להשלים כדי להתקדם לשלב הבא. לאחר מכן, לבנות תכנית עבודה לצמצום אותם פערים בדרך אל המטרה או השלב הבא בנתיב הקריירה. 
  3. ללמוד לאורך הקריירה לעומק ולרוחב - לדעתי, חשוב להשקיע לאורך הקריירה כולה בלמידה בשני צירים: הראשון, ללמוד למידת עומק בתחום העיסוק שלכם כדי להרחיב ולהעשיר את ארגז הכלים המקצועי. במקביל, ללמוד לרוחב עולמות תוכן ומיומנויות חדשות בעולמות המשיקים או משלימים את תחום העיסוק שלכם כדי להשאר רלוונטיים ולהביא ערך מוסף ייחודי ללקוח/לארגון שלכם. 

לעמוד הלינקדאין של קרן >