דלג לתפריט ראשי דלג לתוכן העמוד דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
לרישום ומידע נוסף השאירו פרטים

תורת ההסתרה – Cryptography

קריפטוגרפיה מודרנית היא ענף בתחום המתמטיקה ומדעי המחשב, העוסק בצורות של הצפנה ופענוח של מידע סודי הנמצא בסביבה הנגישה לגורם המכונה "אויב" או "יריב פוטנציאלי".

השיטות השונות של קריפטוגרפיה משתמשות במפתחות להצפנת ופענוח המידע, ומנסות להבטיח שרק מי שיש לו את המפתח המתאים יוכל לפענח ולגשת למידע.

לאורך ההיסטוריה, מאז ימי יוליוס קיסר, קריפטוגרפיה שימשה להגנה על מידע סודי כמו פקודות צבאיות וסודות דיפלומטיים ומסחריים. בעידן המודרני זהו תחום מרכזי בתחום אבטחת המידע והוא משתלב בתחומי מחקר אחרים כמו מתמטיקה, מדעי המחשב, סטטיסטיקה והסתברות, פיזיקה והנדסת אלקטרוניקה.

כיום, יישומי הקריפטוגרפיה רבים ומגוונים והם כוללים, בין היתר, אבטחת רשתות תקשורת ותקשורת סלולרית, הגנה על עסקאות פיננסיות, דואר אלקטרוני, מסחר אלקטרוני, הצבעה ממוחשבת, שמירה על סודיות ושלמות המידע, הבטחת פרטיות נתונים אישיים ועוד.

כך למשל, אפליקציות מסרים מידיים כמו WhatsApp משתמשות בקריפטוגרפיה כדי להצפין הודעות של משתמשים ולהבטיח שרק הנמען המתאים מקבל אותן. דוגמה נוספת היא מטבעות קריפטוגרפים כמו ביטקוין. אלה עושים שימוש בקריפטוגרפיה כדי לבטא את הערך של המטבע ולבצע עסקאות בצורה סודית ובטוחה.