מלמדים את המחשב כיצד ללמוד

ההתמחות בלמידה חישובית של בית הספר למדעי המחשב מייצרת את מפתחי המחר שילמדו את הממחשבים כיצד לרכוש ידע בהתבסס על התנסויות קודמות
בית הספר למדעי המחשב - התמחות בלמידה חישובית
משה בוטמן, ראש ההתמחות: "יש הרבה יישומים בשנים האחרונות שדורשים ידע בלמידה חישובית, הן בתעשייה והן במחקר. זה אחד התחומים החמים ביותר שיש עכשיו"
התפתחות הטכנולוגיה ועמה התפתחות תחום הבינה המלאכותית מאפשרים לפתח מכונות חכמות המקלות משמעותית על חיי היום-יום. תחום זה מורכב מתתי-תחומים מרתקים, שאחד מהם הוא תחום הלמידה חישובית - Machine Learning. הלמידה החישובית היא היכולת לאפשר למחשב לרכוש ידע באופן אינטואיטיבי ובהתבססות על התנסויות קודמות. הפעולה נעשית באמצעות אלגוריתמים חכמים המסייעים למחשב לרכוש מיומנויות ומאפשרים למערכת לשפר את עצמה על ידי פעילות עצמאית. כך, למשל, יודעים אתרי תוכן שונים להמליץ לקוראים אילו תכנים יעניינו אותם או מפלחים להם פרסומות רלוונטיות. 
 
[summary]בית הספר למדעי המחשב של המסלול האקדמי המכללה למינהל הינו גוף הנמצא בחוד החנית של ההתפתחויות הטכנולוגיות, מציג תכנית לימודים מתחדשת הכוללת גם התמחות בלמידה חישובית, וזאת מתוך היענות לצרכי השוק הדינמיים. 
ההתמחות בחשיבה לימודית במסגרת המסלול היא מהמתקדמות בארץ ובעולם, וכוללת, מעבר לקורסים תיאורטיים, גם קורסי מעבדה בהם לומדים הסטודנטים לבנות מערכות למידה מעשיות ומגובים על ידי סמינריון מסכם. משה בוטמן, ראש ההתמחות, מדגיש: "תחום הלמידה החישובית מתפתח בקצב מטורף בעשרים השנה האחרונות. כל חברות הענק מחזיקות גופי פיתוח כאלו - פייסבוק, גוגל, מייקרוסופט ואחרות".
 
אחד התחומים החמים בעולם ההיי-טק
למידה חכמה באה לידי יישום כאשר תוכנת המחשב מבצעת פעולה באופן טוב יותר מאשר ביצעה אותה בפעם הקודמת. "זהו תחום מתמטי נקי, אבל השימושים שלו רבים", מסביר בוטמן, "למשל ראייה ממוחשבת, חיפושי תמונות - אם המחשב יבין מה אני מחפש הוא יוכל לאתר לי תמונה ספציפית מבין מיליארדי תמונות. אנו חווים זאת כבר עכשיו, על קצה המזלג. אבל בעתיד תהיה לנו תוכנת מחשב שמסווגת תמונות באופן מדויק. כנ"ל לגביי היכולת לשלוח פרסומת רלוונטית בצורה אוטומטית". 
 
גם בישראל צובר התחום תאוצה וקיימות קבוצות מחקר רבות בנושא. לדברי בוטמן, הידע שנרכש חיוני להמשך דרכם של הסטודנטים בעולם העסקי. "יש הרבה יישומים בשנים האחרונות שדורשים ידע בלמידה חישובית, הן בתעשייה והן במחקר. זה אחד התחומים החמים ביותר שיש עכשיו. זה נובע מזה שיש כמויות בלתי נלאות של data. הכל מתועד אבל אין יכולת לנתח את זה. המטרה היא שהמחשבים יעשו את עבודת הניתוח". הוא מסכם.
 
תכנית הלימודים
תכנית הלימודים מבוססת על  ה"למידה העמוקה"  (deep learning) : ניתן למנות בין היתר יישומי ראיה ממוחשבת, מערכות זיהוי דיבור, ניתוח אוטומטי של טקסטים ויישומים רפואיים. נושא נוסף הינו היכולת לחקור ולנתח כמויות גדולות של מידע ע"מ שניתן יהיה לזהות באופן אוטומטי דפוסים מסויימים.
תכנית הלימודים מתמקדת בתחומי הלמידה העמוקה ליישומים בתמונה. נעמיק בידע התיאורטי ונקיים שיעורי מעבדה בהן נכיר ספריות תכנה מתקדמות ביותר לעוסקים בתחום . הסטודנט ייחשף לתאוריה של אלגוריתמי למידה חישובית ולשימושים מודרניים ומעשיים של שיטות וגישות שונות בלמידה חישובית. 
 
 
 
 
 
 

 

לפגישת ייעוץ חינם

לפגישת ייעוץ חינם

לפגישת ייעוץ חינם

השאר פרטים וקבל 40% הנחה בדמי רישום