דלג לתפריט ראשי דלג לתוכן העמוד דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
לרישום ומידע נוסף השאירו פרטים

החיבור בין הלימודים לפרקטיקה

דבר הכרחי בתחום הנדל"ן

נתנאל שוכנר, בן 25 מרמת השרון

1. מה הביא אותך לפה? למה בחרת לעסוק/ללמוד את נושא הנדל"ן?
אני חושב שהנדל"ן הוא בורג מרכזי בכלכלה הישראלית והעולמית. בנוסף, זהו מקצוע מגוון שיכול לתרום רבות לאנושות ובעל המון תחומים. לכן בחרתי ללמוד אותו יחד עם כלכלה.

2. האם אתה קורא כתבות על נדל"ן, הולך להרצאות? באיזה מקורות אתה משתמש כדי להבין עוד בתחום?
בוודאי, אני קורא כל דוח שיוצא מחברת נתמ והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הקשור לתחום הנדל"ן. כמו כן, קורא גם בעיתונים גלובוס ודה מרקר.

3. יש לא מעט אנשים שנכנסו לתחום הנדל"ן ונפלו, האם את\ה מודע למקרים כאלה, טעויות שנעשו, האם חקרת קצת מקרים על פרויקטים שנכשלו?
בוודאי, היום במיוחד לאחר המשבר ב2008, יש צורך להיזהר ולעשות כל דבר בזהירות רבה. אבל אני שואל האם יש משהו בטוח? אפילו מהנדסים בגיל 50 מוצאים את עצמם בלי עבודה. העולם כיום נורא דינאמי ושום דבר אינו בטוח. לדעתי, כשרוצים להגיע לגדולות, החוכמה היא לדעת כמה, איך ומתי, לעבוד קשה ובזהירות רבה, ובעיקר לצבור ניסיון וידע לפני כל פעולה שיש בה סיכון גבוה.

4. כאשר תתעסק בתחום, האם אתה רואה את עצמך פועל גם בחו"ל? אם כן אילו שווקים מעניינים אותך?
כיום אני כבר עוסק בתחום הנדל"ן, אני חושב שניסיון זה דבר חשוב מאוד, אבל גם הלימודים. לכן, שני הדברים חייבים לבוא ביחד. בזמן הלימודים עבדתי שנה בחברת ייזמות ובניה קים לוסטיגמן ולמדתי שם המון, זה תרם לי להבין הרבה יותר את המקצוע. כיום התחלתי טרום התמחות בחברת ברק פרידמן במקביל ללימודי השמאות, זה עוזר לי מאוד להבין מה אני אוהב ובמה ארצה לעסוק.

5. איפה היית רוצה לראות את עצמך בעוד 5 שנים?
שותף בחברה גדולה של שמאות מקרקעין או ייזמות בנייה. בעוד 20 שנה בעלים של חברה כזו, או אולי בתחום הפוליטי, בנושאי הכלכלה או הנדל"ן שכיום הוא די דומה.

לסיכום, אני חושב שפרקטיקה ולימודים זה דבר חשוב מאוד ביחד, בטח ובטח בתחום הנדל"ן. אין לי ספק שבמכללה למינהל יתנו את הכלים על מנת שהדור הבא של המכללה למינהל ינהיג את תחום הנדל"ן בישראל, ויצעיד אותו קדימה לעבר שיאים חדשים. לפי דעתי, בתוך 20 שנה, הנדל"ן בישראל יהיה בין הטובים והיציבים בעולם, בטח ובטח שמודרני מבחינת בנייה חדשה. וחשוב מהכל, כשהנדל"ן פורח זה אומר שארץ ישראל פורחת, ארץ ישראל פורחת זה טוב לכולנו.
אז שיהיה לנו בהצלחה ואני מאחל לכל הסטודנטים החדשים בהתמחות בנדל"ן ושמאות מקרקעין בהצלחה רבה.