דלג לתפריט ראשי דלג לתוכן העמוד דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
לרישום ומידע נוסף השאירו פרטים

להגיע לגיל הזהב

אחרי מסע מוצלח שחוויתי

רועי אדוני, בן 23 מראשון לציון. יו"ר מועדון הנדל"ן, שנה ג' לכלכלה ושמאות מקרקעין במסלול האקדמי המכללה למינהל

1. מה הביא אותך לפה? למה בחרת לעסוק/ללמוד את נושא הנדל"ן?
מאז שאני זוכר את עצמי תמיד נמשכתי לתחום הנדל"ן ורציתי להביא את זה לידי ביטוי באופן מקצועי יותר, רציתי מקצוע שיוכל להיות שימושי בטווח הארוך ולא זמני או גימיקי היום בלבד. שמאות מקרקעין זהו תחום רחב היקף, בכל עסקת מקרקעין מעורב שמאי בכל מיני דרכים ובעזרתו ניתן להגיע לאומדן נכון של הנכס ו/או המגרש, לדעת מהן הזכויות המותרות לבדוק את התב"ע או את חריגות הבניין, מיסים והיטלים ובנוסף להתגבר על מכשולים, לעזור בנושא הבירוקרטיה ולתת חוות דעת על מנת לעזור לאנשים לא ליפול בפח.

2. איזה תחום מושך אותך בעולם הזה ומדוע?
אני אדם רב תחומי ולכן מתעניין בהרבה נושאים אקטואליים, טכנולוגיים, פיננסיים, רוחניים, היסטוריים עתידניים וכו'. בעיקר אני מתעניין בכלכלה בישראל ובעולם, ופותח כל בוקר עם עיתון כלכלי.

3. מה החששות שלך מכניסה לתחום שנמצא היום בראש סדר היום הציבורי? האם את/ה מפחד/ת שהבועה תתנפץ ויהיה עודף היצע עבודה בתחום?
לתחום אליו אני נכנס, כאמור שמאות מקרקעין, אין מספיק היצע והביקוש עולה משנה לשנה לעבודתו של השמאי. מספרית, נכון להיום, יש 1,854 שמאים פעילים עם רישיון מטעם מועצת השמאים. הביקוש האדיר שעולה על ההיצע, מתבטא בהתמקדות שוק הנדל"ן במשק הישראלי.

4. האם אתה קורא כתבות על נדל"ן, הולך להרצאות? באיזה מקורות אתה משתמש כדי להבין עוד בתחום?
אני קורא כמעט בכל העיתונים ועוקב אחרי השוק בתדירות גבוהה. לעיתים אני נפגש עם אנשי עשייה בתחום המיזמים ואפילו מתווכים, שכל עבודתם היא בנדל"ן והם מכירים את כל האספקטים הרלוונטיים. אני משתדל לקבל תמונת מצב מהימנה ולא נוטה רק לצד אחד של המטבע, בו מצד אחד האזרחים רוצים שהמחירים ירדו באזורי ביקוש שבהם התקיימה עליית מחירים של יותר מ-100% בשנים האחרונות, ומצד שני יזמים ששילמו הון עתק על קרקעות ולא מוכנים להביא את השוק לקיפאון או במקרה יותר גרוע לירידת מחירים חסרת אחריות שתביא את כל המדינה למיתון.
המצב האופטימלי הוא איזון של עליות המחירים והתאמת האומדן לשווי הריאלי של הנכסים.

5. מי הפרסונה שהכי השפיע עלייך בתחום הנדל"ן? האם יש לך מודל לחיקוי?
אבא שלי, הוא מתעסק בתחום הנדל"ן מעל עשור ובזכותו נדלקתי על תחום השמאות.

6. יש לא מעט אנשים שנכנסו לתחום הנדל"ן ונפלו, האם את\ה מודע למקרים כאלה, טעויות שנעשו, האם חקרת קצת מקרים על פרויקטים שנכשלו?
כמו בכל דבר בחיים, נופלים וקמים ועושים דברים בצורה טובה יותר ושקולה יותר. שמעתי לא מעט סיפורים על רמאויות, נפילות ואכזבות, קנייה מעל למחיר השוק ובכלל אנשים שממנפים את עצמם יתר על המידה וקופצים מעל הפופיק.

7. מה אתה יכול להסיק מהדברים האלה?
לדעתי, כמו בכל נושא פיננסי, יזמי, חדשני וכן הלאה יש צורך לעשות שיעורי בית ולבדוק לאיזה מגרש אתם נכנסים, במיוחד שניתן להיעזר באנשי מקצוע בתחום שיבדקו עבורך הכל. אסור לפעול מהרגש ורצוי מאוד לקחת שמאי שיבדוק את כל הנכס על בוריו, וכן עו"ד שמתעסק בנדל"ן, שילווה אותך בתהליך מהרגע הראשון. יש לקחת בחשבון שיש הרבה הוצאות מעבר לעלות הדירה או במקרה של היזם מעבר לעלות הבנייה. זמן משחק תפקיד חשוב מאוד ולצערנו השתבחנו בבירוקרטיה נהדרת שיודעת למשוך את הזמן לא מעט, לכן יש לקחת גם את זה בחשבון.

8. כאשר תתעסק בתחום, האם אתה רואה את עצמך פועל גם בחו"ל? אם כן אילו שווקים מעניינים אותך?
לגמרי רואה את עצמי מתעסק עם המשק הגלובלי. יפן קורצת לי נורא, אבל אני גמיש ואוהב לקפוץ על הזדמנויות כאשר הן דופקות בחלון, בלי לחשוב יותר מידי. אם זה נשמע לי טוב ולא טוב מידי, אני בפנים.
מעבר לזה אני משתדל כל הזמן לתרגל את האנגלית שלי ולצאת להרבה פעילויות שבהם אין לי ברירה אלא לדבר באנגלית. החיים אולי קצרים אבל אני רוצה למצות אותם על הצד הטוב ביותר ולהגיע לגיל הזהב אחרי מסע מוצלח שחוויתי.

9. איפה היית רוצה לראות את עצמך בעוד 5 שנים?
יש לי לא מעט מטרות ויעדים אבל שהחיים יפתיעו אותי!