דלג לתפריט ראשי דלג לתוכן העמוד דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
לרישום ומידע נוסף השאירו פרטים

גם אם בועת הנדל"ן תתפוצץ

תחום הנדל"ן בישראל תמיד יהיה מבוקש

ספיר אלפסי, סטודנטית שנה ב' לכלכלה ושמאות מקרקעין במסלול האקדמי המכללה למינה

1. מה הביא אותך לפה? למה בחרת לעסוק/ללמוד את נושא הנדל"ן?
בשנים האחרונות ענף הנדל"ן מעסיק רבות את השיח הציבורי וזוכה לביקורות נוכח עליית מחירי הדיור במדינת ישראל והמחסור בעתודות הקרקע וקצב התחלות הבנייה.
כסטודנטית לכלכלה במכללה למינהל בחרתי לשלב את עולם הנדל"ן תוך התמחות בשמאות מקרקעין על מנת להרחיב את הידע שלי בתחום ובמטרה לעסוק בהמשך בעולם הנדל"ן.

2. איזה תחום מושך אותך בעולם הזה ומדוע?
תחום השמאות מושך אותי מאוד, אני רוצה להבין מה הבסיס להערכת הנכסים במדינה, מדוע קיים מחסור כה גדול בהיצע הקרקעות המיועדות לבנייה, מי הגוף האחראי לניהול הקרקעות במדינה ומהן סמכויותיו, מדוע קצב התחלות הבנייה במדינת ישראל הוא איטי מאוד ואינו תואם את קצב הריבוי הטבעי במדינה ומהן התוכניות שיובילו לפתרון משבר הדיור הישראלי.

3. מה החששות שלך מכניסה לתחום שנמצא היום בראש סדר היום הציבורי? האם את/ה מפחד/ת שהבועה תתנפץ ויהיה עודף היצע עבודה בתחום?
עיסוק בעולם הנדל"ן מחייב ידע רחב מאוד במגוון תחומים ועל כל איש מקצוע בתחום מוטלת אחריות גדולה מאוד במילוי תפקידו, בכל עסקת נדל"ן שמתבצעת ובה הוא לוקח חלק. דעתי היא שגם אם בועת הנדל"ן תתפוצץ, תחום הנדל"ן בישראל תמיד יהיה מבוקש וזאת משום שישראל היא מדינה קטנה שקצב הריבוי הטבעי בה הוא גדול מאוד ולכן הביקוש ימשיך להיות גדול מההיצע גם בטווח הארוך.

4. האם אתה קורא כתבות על נדל"ן, הולך להרצאות? באיזה מקורות אתה משתמש כדי להבין עוד בתחום?
אני קוראת המון כתבות שעוסקות בנדל"ן, בין היתר אני גם חברה בצוות מועדון הנדל"ן של המכללה. מועדון הנדל"ן שלנו מורכב מקבוצת סטודנטים שהמכנה המשותף ביניהם הוא הרצון להכיר את עולם זה על בוריו. במסגרת המועדון נערכות פעילויות, הרצאות וכנסים בהם לוקחים חלק אנשי מקצוע בכירים בתחום ובעלי ניסיון שמספקים ידע רב לחברי המועדון.

5. מי הפרסונה שהכי השפיע עלייך בתחום הנדל"ן? האם יש לך מודל לחיקוי?
לא אדם אחד ספציפי השפיע עליי בתחום הנדל"ן אלא מכלול של אירועים שמתרחשים במציאות היומיומית ומשפיעים על יכולת הציבור הישראלי לרכוש דירה. גורמים אלו הם שגרמו לי לרצות להעמיק את הידע שלי בתחום ולהתעסק בנדל"ן במהלך הקריירה.

6. יש לא מעט אנשים שנכנסו לתחום הנדל"ן ונפלו, האם את\ה מודע למקרים כאלה, טעויות שנעשו, האם חקרת קצת מקרים על פרויקטים שנכשלו?
בשנה שחלפה פרשות הונאה כמו מקרה ענבל אור וחברת ''אדמה'' העסיקו רבות את הציבור. אלו הואשמו במרמה כלפי לקוחותיהם ובחשדות נוספות. חקירת מקרים אלו לעומק מראה על התנהלות כושלת של ההנהלה ובניגוד לחוקים במדינת ישראל שבסופו של דבר גרמה לפירוק החברות.
בעולם הנדל"ן ישנם מקרים רבים כאלו ולכן הידע בתחום זה הוא כוח גדול מאוד.

7. מה את\ה יכול\ה להסיק מהדברים האלה?
ניתן ללמוד ממקרים אלה שכל עסקת נדל"ן שמבוצעת חייבת להיבדק בצורה קפדנית ביותר מול אנשי המקצוע הרלוונטים ועל העסקה להתבצע על פי כל התקנות והחוקים הקבועים במדינת ישראל.

8. כאשר תתעסק בתחום, האם אתה רואה את עצמך פועל גם בחו"ל? אם כן אילו שווקים מעניינים אותך?
כיום השקעות בחו"ל יכולות להיות אטרקטיביות מאוד בעקבות מחירי הדיור הגבוהים במדינת ישראל. נדל"ן בארה''ב מעניין אותי מאוד והשאיפה שלי היא שבהמשך הדרך אתעסק בפעילות הנדלנ"ית גם מחוץ לגבולות מדינת ישראל.

9. איפה היית רוצה לראות את עצמך בעוד 5 שנים?
בעוד 5 שנים אני שואפת להיות שמאית מצליחה בתחום בעלת ידע רב וניסיון, בהמשך להקים חברה משלי ולבצע השקעות נדל"ן בארץ ובחול.ש