התמחות בשמאות מקרקעין

ההתמחות החדשה בשמאות מקרקעין של בית הספר לכלכלה מספקת לסטודנטים אפשרות להשתלב בתחום בו הביקוש לאנשי מקצוע במגמת עלייה
שמאות מקרקעין המכללה למינהל
אינג' חיים גלנצר, יו"ר המכון לשמאות והנדסה, וראש ההתמחות: "ההבנה שעמה יגיע הסטודנט אל המקצוע תהיה מעמיקה מאוד, והוא יציע ערך מוסף למעסיקיו העתידיים. הלימודים גם ישפרו את סיכוייו להצליח בהתמחות בתחום ובמעבר בחינות ההסמכה"

שוק הנדל"ן הרותח בישראל זה כבר כמה שנים, מייצר הזדמנויות תעסוקתיות רבות - אחת מהן היא בתחום שמאות המקרקעין. אם מביאים בחשבון כי בישראל פועלת כיום קבוצה קטנה יחסית של שמאי מקרקעין,
כ-1,500 שמאים בלבד,  ברור מדוע מדובר במקצוע בביקוש גבוה מאוד. "מחירי הקרקעות בישראל, בעיקר באזור המרכז, הם גחלים לוהטות. הדבר מייצר נהירה של רבים למקצועות הנדל"ן", מסביר אינג' חיים גלנצר יו"ר המכון לשמאות והנדסה, הנותן את החסות האקדמית להתמחות זו במסלול האקדמי המכללה למינהל. "כפי שכל אחד נעזר, בכל עסקה משמעותית  בעורך דין וברואה חשבון, כך גם המצב לגבי שמאי מקרקעין אשר נוכחותם והשפעתם אינה מוטלת בספק". 

במסלול האקדמי המכללה למינהל הבחינו במגמות האלו, והחליטו להשיק התמחות חדשה בשמאות מקרקעין במסגרת בית הספר לכלכלה, שמטרתה להעמיק את היכרותם של הסטודנטים עם התחום ולקצר את דרכם אל המקצוע. ההתמחות קיבלה את אישור המועצה להשכלה גבוהה בתחילת 2015 ויצאה לדרך לראשונה באוקטובר הקרוב.
אינג' גלנצר המשמש גם כראש ההתמחות וכיועץ אקדמי שלה מדגיש כי שמאים בישראל מועסקים הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי. בין המעסיקות העיקריות של שמאים: חברות נדל"ן ויזמות, חברות ביטוח, מוסדות פיננסיים, רשויות מקומיות ומשרדי ממשלה. [summary]

קיצור התהליך באופן משמעותי
ד"ר אדטל לוי ניסנבוים, המכהן כסגן ראש ההתמחות, הרכז האקדמי שלה וכאחד ממרציה, מסביר כי שמאים עוסקים בהערכת שווים של נכסים. אנשים לרוב נתקלים בשמאי לראשונה בחייהם בבואם ליטול משכנתא לקראת רכישת דירה, כאשר הבנק שולח שמאי מטעמו להעריך את שווי הנכס. "כיום שמאים מעורבים בכמעט כל עסקה או פרויקט נדל"ני שהוא", אומר לוי ניסנבוים, "החל מפרויקטים של פינוי-בינוי, דרך נדל"ן מסחרי ועד הערכת נכסיהן של חברות בורסאיות. על-פי התקינה החשבונאית מ-2008 שישראל שותפה לה (I.F.R.S), נכסיה של כל חברה הנסחרת בבורסה עוברים הערכת שווי, המדווחת בדו"חות השנתיים. שמאות הוא עיסוק רב תחומי, הנוגע בעולמות ההנדסה, האדריכלות, התכנון, הכלכלה, המימון, המשפטים ועוד".

אם עד כה צעירים שרצו לעסוק במקצוע שמאות המקרקעין  נדרשו ללמוד, במקביל ובנוסף ללימודי התואר הראשון, את לימודי השמאות ולעבור את בחינות ההסמכה של מועצת שמאי המקרקעין, תהליך הנמשך זמן רב ודרש משאבים גבוהים במיוחד. כעת המצב שונה, בזכות ההתמחות, הסטודנטים לומדים כחלק מלימודי התואר הראשון את לימודי השמאות וניגשים ל-12 מתוך 14 בחינות ההסמכה החיצוניות של מועצת השמאים  עוד בזמן לימודיהם. "זהו קיצור דרך משמעותי", מסביר לוי ניסנבוים. "בנוסף, הלימודים הממוקדים מגדילים את סיכוייהם של הסטודנטים לעבור את בחינות ההסמכה בהצלחה".

עוד מדגיש לוי ניסנבוים כי: "בעבר, סטודנטים שלמדו כלכלה ונטיית ליבם היתה נדל"ן, נאלצו לבחור בהתמחות אחרת, שלא בהכרח עניינה אותם. כעת הם מכווני מטרה כבר מתחילת לימודיהם. ההתמחות  מתאימה גם לסטודנטים המתעניינים בנדל"ן אך לא בהכרח מעוניינים להיות שמאים, כפי שישנם אנשים שלמדו משפטים, אך אינם עוסקים בעריכת דין. מניסיוני, ישנם סטודנטים המתעניינים בשמאות כי הם רוצים להעמיק את הבנתם בתחום כבעלי נכסים או יזמים".

לדברי אינג' גלנצר ההתמחות תספק לסטודנטים ראייה כלכלית רחבה על תחומי הנדל"ן והשמאות בישראל. "ההתמחות תיגע בהיבטיהם המימוניים, האדריכליים, המשפטיים וההנדסיים. אי לכך, ההבנה שעמה יגיע הסטודנט אל המקצוע תהיה מעמיקה מאוד, והוא יציע ערך מוסף למעסיקיו העתידיים. הלימודים גם ישפרו את סיכוייו להצליח בסטאז' בתחום, הנמשכת כשנה".
אינג' גלנצר מציין כי במסגרת שיתוף הפעולה שבין המכללה לבין המכון לשמאות והנדסה, המכון יקלוט מדי שנה חלק מבוגרי התכנית לצורך התמחות (סטאז'). "אלו ללא ספק בעלי מקצוע שיש להם ביקוש גבוה בשוק", מסכם  אינג' גלנצר.
 

לפגישת ייעוץ חינם

לפגישת ייעוץ חינם

לפגישת ייעוץ חינם

השאר פרטים וקבל 40% הנחה בדמי רישום
-