דלג לתפריט ראשי דלג לתוכן העמוד דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

"הקליניקה מעניקה פן מעשי שלא ניתן לקבל במסגרת לימודים רגילה"

מיכל גומל, המשתתפת בקליניקה למשפט ובריאות (זכויות החולה), מאמינה כי התנסות זו מכינה אותה בצורה הטובה ביותר לקראת ההתמחות שלה בתחום הנזיקין

מיכל גומל, סטודנטית שנה ג' בפקולטה למשפטים של המכללה למינהל, הצטרפה בתחילת השנה לסמינר למען זכויות החולה בישראל.

הסמינר הקליני, הפועל בשיתוף עם האגודה לזכויות החולה, מבקש לפעול לקידומן של זכויות החולה בישראל ולהעצמת כוחם של חולים במערך הטיפולי הרפואי. הסטודנטים בסמינר מטפלים בפניות בעניינים הנוגעים לזכויות החולה ופועלים לגיבוש ניירות עמדה והצעות חוק בסוגיות עקרוניות בנושא זה. כמו כן, נוטלים הסטודנטים חלק בפעילויות הסברה מגוונות בנוגע לזכויות החולה.

מערך הקליניקות המשפטיות של המכללה למינהל מאפשר לסטודנטים לרכוש כלים מעשיים שישמשו אותם אחר כך בקריירה שלהם. ההתנסות הזו באה לידי ביטוי באפיק של הסיוע המשפטי פרטני, תוך כדי הנגשה של שירותים ותהליכים משפטיים וביורוקרטיים לאוכלוסיות שונות. כמו כן, העבודה בקליניקות כוללת גם עשייה עקרונית מערכתית הבאה לידי ביטוי בניסוח הצעות חוק, ניסוח ניירות עמדה, העברת סדנאות וכנסים בנושאים שונים, והשתתפות וייזום של פרויקטים שונים בקהילה.

שני אזולאי, סטודנטית שנה ב' בפקולטה למשפטים, המרכזת את פעילות הקליניקות והמשמשת כעוזרתה של ד"ר רותי לבנשטיין-לזר ראש המרכז הקליני, מסבירה כי המהות של הקליניקות היא לייצר שינוי חברתי, באמצעות עשייה משפטית. "הסטודנטים שלוקחים חלק בפעילות של הקליניקות חווים חוויות מעצימות מההיבט המקצועי והאישי, ולכן הביקוש להן כה גבוה", היא מציינת

שאלה: מה גרם לך לרצות להצטרף לפעילות של הקליניקות במכללה, וספציפית לקליניקה זו?

מיכל גומל: "הקליניקות במכללה למינהל מהוות את עיקר הפעילות הפרקטית בתואר. האקדמיה נותנת את הכלים הלימודיים והידע הנרחב בהרצאות אך הקליניקה מעניקה פן מעשי שלא ניתן לקבל במסגרת לימודים רגילה. הפרקטיקה, בייחוד בתואר במשפטים, חשובה מאוד להמשך לימוד רציף והתמקצעות לקראת ההתמחויות. בהתאם לכך, רציתי מאוד לקחת חלק בקליניקה ויתרה מכך, בקליניקה למען זכויות החולה המשלבת בתוכה גם עבודה סמינריונית. כמו כן, שמעתי על הקליניקה הזו תשבחות רבות מחברות שהשתתפו בה".

שאלה: מה ההתנסויות הבולטות שלך במסגרת הפעילות בקליניקה?

מיכל גומל: "במהלך העבודה הקלינית אנו נוגעים בתחומים רבים: התנדבות בעמדה לפנייה ראשונית של חולים בשיבא, עבודה סמינריונית, עבודה על נושאים עקרוניים ותיקים אישיים. ברמה המקצועית, התנסיתי בכתיבת מכתבים אישיים, עבודה פרטנית מול לקוחות, ולמעשה התנסות בתחום הפרקטי רק בעזרת פיקוח. הקליניקה מעשירה, מעניינת ומלמדת המון לקראת מקצוע עריכת הדין. אני באופן אישי אעשה את ההתמחות בתחום הנזיקין, ואני מרגישה שהקליניקה מכינה את הבסיס הראוי לקראת ההתמחות בתחום".

שאלה: כיצד את מרגישה שהפעילות בקליניקה תורמת לך, אישית ומקצועית?

מיכל גומל: "הקליניקה היא חוויה מעצימה שתורמת לי באופן אישי ומקצועי ומאפשרת לי לצאת לעולם עריכת הדין עם ארגז כלים רחב יותר".