דלג לתפריט ראשי דלג לתוכן העמוד דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

קליניקות

הפקולטה למשפטים ע"ש חיים שטריקס

"משנה" המרכז הקליני למשפט וחברה

המרכז הקליני "משנה" הוא זירה מרכזית בפקולטה למשפטים ע"ש חיים שטריקס. הפעילות בקליניקות מעניקה לסטודנטים הזדמנות ייחודית לעבודה מעשית משפטית-חברתית, לקידום ערכים של תיקון ושינוי חברתי, להנאה בלימודי המשפטים ולהכנה לעתיד לבוא כעורכי דין של המחר. במסגרת זו, מתאפשר להם לפעול למען אוכלוסיות מוחלשות ולקדם את זכויותיהן, לצבור ידע מעשי מעמיק, לעבוד עם ארגונים שונים בחברה האזרחית ועם עורכי דין בתחומים שונים ולפתח חשיבה ביקורתית על תחומים שונים בעולם המשפט.

 

סטודנטים רבים בוחרים בעשייה קלינית מתוך הרגשה ש"אני ואתה נשנה את העולם". החינוך הקליני מאפשר לסטודנטים עשייה שונה, ייחודית, "לא שגרתית" בלימודיהם לתואר ראשון. הפעילות בקליניקות מאפשרת לסטודנטים הזדמנות ייחודית לעבודה מעשית משפטית-חברתית, לקידום ערכים של תיקון ושינוי חברתי, להנאה בלימודי המשפטים ולהכנה לעתיד לבוא כעורכי דין של המחר.

 

במהלך השנים למדו ופעלו במערך הקליני אלפי סטודנטים, אשר רכשו מיומנויות משפטיות וכלים חיוניים לעבודתם העתידית, עבדו עם אוכלוסיות מוחלשות ופעלו לקידום זכויותיהן וקידמו פרויקטים לשינוי חברתי. הם צברו ידע מעמיק, עבדו יחד עם ארגונים שונים בחברה האזרחית כמו גם עם עורכי דין בתחומים שונים ונחשפו לחשיבה ביקורתית על תחומים שונים בעולם המשפט, כגון דיני משפחה, דיני עבודה, זכויות נשים, משפט פלילי, הוצאה לפועל ועוד.

 

לקליניקות ארבע מטרות מרכזיות:

א. סיוע משפטי ונגישות לצדק - במסגרת הקליניקות מוענק ייעוץ משפטי וסיוע משפטי לאוכלוסיות מוחלשות בחברה, כמו גם הנגשת זכויות וידע משפטי.

ב. שינוי חברתי והגנה על זכויות האדם - במסגרת הקליניקות פועלים הסטודנטים על מנת להביא לשינוי חברתי, מטפלים בתיקים הנוגעים לסוגיות עקרוניות בתחום זכויות האדם ומקדמים פרויקטים לשינוי חברתי.

ג. הכשרה מעשית - הקליניקות מעניקות לתלמידים הזדמנות ראשונה להתנסות כבר במהלך לימודיהם בעבודה מעשית תוך קבלת הנחיה צמודה ממנחי הקליניקות. תלמידים צוברים במסגרתן ניסיון מעשי בביצוע פעולות משפטיות שונות כגון: ניהול שיחת קבלה, ניסוח מכתבים, הכנת כתבי טענות, ניהול מו"מ ועוד.

ד. שילוב בין פרקטיקה לתיאוריה - הקליניקות מהוות גשר בין המשפט "עלי ספר" והמשפט "בפעולה". הקליניקות הינן זירה ייחודית המשלבת בין הידע והדיון האקדמי ובין ההתנסות המעשית בשטח.

 

הקליניקות פועלות במגוון "זירות" – ארגונים חברתיים, בית המשפט לענייני משפחה, לשכות הוצאה לפועל, בתי חולים ובקהילה. השם משנה בא לבטא, בשתי המשמעויות האפשרויות שלו, שני היבטים מרכזיים של עבודת הקליניקות. האחד – הסטודנטים ואנשי הסגל פועלים במסגרת הקליניקות מתוך אכפתיות והכרה עמוקה בכך כי מצוקתו של הפרט "משנה להם". השני – ניתן וצריך לפעול בכלים משפטיים לא רק על מנת לסייע לפרט, אלא גם על מנת להביא לשינוי חברתי.

יצירת קשר

בניין משפטים (א') קומה מינוס 2

"משנה" המרכז הקליני למשפט וחברה