דלג לתפריט ראשי דלג לתוכן העמוד דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

מחקרי רגולציה - כרך א'

עורכת ראשית: השופטת בדימוס ד״ר איריס סורוקר

שער

דבר המערכת (השופטת בדימוס ד״ר איריס סורוקר ועו״ד ענבר גוטליב ריבקין);
דברי פתיחה (פרופ' מאיר חת); דברי ברכה (השופט בדימוס אליקים רובינשטיין);
פתח דבר (פרופ' ארנה בן-נפתלי).

למידע נוסף

היבטים מוסדיים בכלכלה המשתפת: מיפוי התופעה וקווים מנחים לאסדרה

שלי קרייצר לוי
הכלכלה המשתפת מאגדת מגוון דפוסים צרכניים המבוססים על שיתוף פעולה, ויוצרים אלטרנטיבות לשוק המבוססות על פעילות צרכנית מבוזרת. על אף הגיוון הגדול בתופעה, הספרות העוסקת באסדרה של הכלכלה המשתפת מתמקדת בנישה צרה, ולרוב עוסקת באסדרה של אחד משני האתרים המוכרים ביותר: Airbnb ו-Uber.

למידע נוסף

אורח נטה ללון: השלכות על שוק הדיור ואסדרה של AIRBNB בישראל

אבנר בירך ברק ויפעת הולצמן גזית
חקר זה מתמקד בהשכרה קצרת טווח שנעשית דרך Airbnb בערים הגדולות בישראל – תל אביב-יפו וירושלים. החלק הראשון מציג נתונים אמפיריים על היקף הדירות שמוצעות להשכרה קצרת טווח בשתי הערים נכון לסוף שנת 2017 ובוחן את ההשפעה של תופעה זו על שוק הדיור לטווח הארוך.

למידע נוסף

המבנה והפרקטיקות המוסדיות של פלטפורמות מימון המון בישראל ובארה"ב

רועי דודזון
מימון המון הוא מנגנון פיננסי מקוון ומבוזר, המאפשר לקשר בין יזמים הזקוקים להון לבין ציבור המתעניין ביוזמה ומוכן לתרום לה. השתתפות פוטנציאלית של תומכים רבים עשויה להגשים את חזון "עושר הרשתות" שניסח יוחאי בנקלר, הגורס שהרשת מאפשרת שילוב מעגלים רחבים יותר במערכת הכלכלית.

למידע נוסף

הלוואות בין עמיתים (P2P) בישראל: מאפיינים מוטיבציות ושאלות משפטיות

גלית קליין, מוטי צווילינג וזאב שטודינר
בשנים האחרונות ענף הבנקאות חווה שינויים מהותיים, כאשר לצד המוסדות המסורתיים החלו לפעול גופים חוץ בנקאיים הנשענים על עקרונות הכלכלה המשתפת ובראשם פלטפורמות להלוואות בין עמיתים. הלוואות בין עמיתים (Peer to Peer (P2P) loan) הן פלטפורמות אינטרנטיות המקשרות בין מלווים פרטיים לבין אנשים פרטיים או בעלי עסקים הזקוקים להלוואה.

למידע נוסף

כוחו של ההמון בפלטפורמות הדיגיטליות של הכלכלה המשתפת

מיכל (שיצר) גל
הכלכלה המשתפת היא אחת החידושים המסקרנים ביותר בכלכלה הדיגיטלית. היכולת המוגברת לבצע עסקאות באמצעות פלטפורמות שיתוף דיגיטליות יצרה סוג חדש של משאבים בעלי פוטנציאל של שבירת מבני שוק מסורתיים והגדלת ההיצע של מוצרים ושירותים חדשים.

למידע נוסף

תקצירים באנגלית - Studies on Regulation

(English)

למידע נוסף

מונופוליזציה בצבעי הסוואה

פרופ' דפנה רבן והשופטת בדימוס ד"ר איריס סורוקר
העולם הדיגיטלי מזמן אפשרויות מתוחכמות ומוסוות מן העין ליצירת מונופולים גדולים ועוצמתיים, עשרות מונים מהמונופולים שהכרנו בעידן התעשייתי. מה שמכונה "מהפכת המידע" מתואר בהתרגשות המלווה צמיחה כלכלית ומרחב חדש של עשייה.

למידע נוסף